|
|
|
Praca: Uwarunkowania kształtowania kapitału lud ...
|
 | Monografia: Uwarunkowania kształtowania kapitału ludzkiego w organizacji
P.Zwiech
Volumina, Szczecin 2017.
Wejść: 478 Pobrań: 0 |
| |
NOTKA O MONOGRAFII Uwarunkowania pracy są elementem wyróżniającym organizacje i decydującym o sukcesie zarówno jednostek, jak i całych podmiotów gospodarczych. Problematykę uwarunkowań pracy łączy się na gruncie teoretycznym w rozważaniach nad organizacyjnymi uwarunkowaniami pracy, takimi jak bezpieczeństwo pracy, równość szans, jakość przywództwa, czy kompetencje, oraz indywidualnymi uwarunkowaniami pracy, których przykładem mogą być wiek i wykształcenie pracownika. Pogłębione badania nad tymi aspektami powinny wciąż pozostawać w sferze zainteresowania nauki i praktyki, gdyż są niezbędne dla określenia kierunków badań nad rozwojem potencjału kapitału ludzkiego stanowiącego o sukcesie organizacji. W powyższe rozważania wpisuje się prezentowana monografia, która składa się z 7 rozdziałów. Została ona podzielona na dwie części, z których pierwsza część odnosi się do organizacyjnych, a druga - do indywidualnych uwarunkowań pracy. W pierwszym rozdziale nakreślono rolę kultury bezpieczeństwa pracy, a następnie odniesiono wybrane aspekty kultury bezpieczeństwa pracy do wyników badań nad jej postrzeganiem w przedsiębiorstwie produkcyjnym oraz zdiagnozowano obszary najsłabiej i najlepiej ocenione. W rozdziale drugim odniesiono się do determinant równości szans w sferze personalnej w organizacji, a rozważania podjęto w kontekście teorii społecznej odpowiedzialności biznesu. Celem trzeciego rozdziału było przedstawienie przywództwa dopasowanego do wymogów stawianych przez współczesne otoczenie organizacji i sprawdzenie, czy przyszli menedżerowie są w stanie sprostać tym postulatom. W rozdziale czwartym odniesiono się z kolei do kompetencji pracowniczych oraz zwrócono szczególną uwagę na przedstawienie roli tych kompetencji w procesie rekrutacji i selekcji pracowników. W rozdziałach piątym i szóstym podjęto rozważania, czy lepsze wykształcenie przekłada się na możliwość wpływania na rodzaj wykonywanych przez pracownika w pracy zadań oraz czy istnieje zależność między wiekiem osoby pracującej, a tym, czy ma ona sposobność elastycznego kształtowania czasu swojej pracy. Ostatni rozdział odnosi się specyfiki autorytetu przywódcy w formacjach mundurowych na przykładzie funkcjonariuszy straży granicznej.
SPIS TREŚCI:- Wybrane aspekty kultury bezpieczeństwa pracy w przedsiębiorstwie produkcyjnym (Wioletta Ocieczek), s. 9-24.
- Determinanty równości szans w sferze personalnej w świetle społecznej odpowiedzialności biznesu (Marek Kunasz), s. 25-40.
- Autentyczne przywództwo a nastawienia kierownicze przyszłych menedżerów (Anna Pluta, Ewa Putek-Szeląg), s. 41-58.
- Rola kompetencji w procesie rekrutacji i selekcji pracowników (Józef Ober, Janusz Karwot), s. 59-76.
- Zależność między poziomem wykształcenia a możliwością określania rodzaju wykonywanych w pracy zadań (Anna Turczak), s. 77-96.
- Wiek pracującego a jego wpływ na organizację czasu pracy (Anna Turczak), s. 97-116.
- Autorytet przywódcy w służbach mundurowych (Lilla Młodzik), s. 117-138.
|
|
|
|